Бургас несъмнено е на път да стане новата „силициева долина“ на атрактивните IT центрове
Петко Георгиев e инициатор и управител на Клъстер „Информационни и комуникационни технологии – Бургас”. Работи в областта на информационните технологии вече близо 10 години, той е млад предприемач, общински съветник и общественик. Част от успешните инициативи на Клъстера са осигуряване на безплатно обучение за ученици и студенти, привличане на най-големите компании в бранша в Бургас и създаване на модерни бизнес и конферентни условия в региона. Мечтата му е да превърне Бургас в привлекателен IT център с помощта на своите партньори и колеги.
В момента Петко и неговият екип от ИНСИС създават Иновативната интернет платформа ITO.bg, която ще осигури на безработни младежи до 29 г. от Бургас и региона дистанционна работа в информационно-технологичния (ИТ) сектор в Германия. С Петко Георгиев си говорим за модерните технологии, бизнеса в дигиталната ера и човешкия потенциал на Бургас:
– В Бургас рядко виждаме инициативност и активно търсене на възможности от страна на бизнеса и неправителствените организации. Свикнали сме да чуваме повече за проекти на общината и държавата. Какво ви мотивира да реализирате вашите иновативни проекти?
– В Бургас има много енергия и инициативност. Дори и да не я виждаме всеки ден на повърхността, в разговорите ми с колегите и младите хора на града – аз разбирам как всеки от тях има различни идеи за бизнес, за социални инициативи, полезни за общността, както и за собственото си личностно и кариерно развитие. Това ме мотивира много през годините да се стремим с помощта на частния бизнес, както и на държавните и европейски програми за финансиране да предложим атрактивни условия и възможности на тези хора.
И разбира се, когато силно искаш нещо – то се случва. Освен партньорските ни инициативи с бургаската предприемаческа и академична общност, ще спомена само два проекта, които осъществяваме тази година:
– Създаване и налагане на ITO.bg – един изключителен трудов портал, който свързва млади български IT специалисти с немски компании и им дава възможност по сигурен и много интуитивен начин да работят от България за тях. Проектът реализираме заедно с базираната в Германия „Проджект Медиа Груп” и той се финансира от Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“, Процедура BG05M9OP001-4.001 „Транснационални и дунавски партньорства за заетост и растеж“.
– Другият проект, който предстои да стартираме съвсем скоро, също е финансиран с европейски средства, и ще мотивира и обучи млади българи от Югоизточен район (Бургас, Сливен, Ямбол и Стара Загора) затова как те могат да създадат и развият свой бизнес в сектора на информационните и комуникационни технологии.
– Свикнали сме да припознаваме Бургас като втория най-голям морски град, като родно място на писатели, актьори и поети, както и едно от най-добрите места за живеене в България, според медийни класации. Как решихте, че градът е подходящ за IT бизнеса?
– Бургас е много повече! Да, в представите на повечето хора, ние сме всичко изброено от вас – аз, обаче, живея в града повече от 30 години, а работя активно от почти 15, като професионалният ми път е свързан много тясно с информационните и комуникационни технологии. Мога да кажа, от първо лице, че хората в Бургас са активни, търсят възможности за успешна работа и бизнес, не спират да учат и да повишават своите умения. И в тази връзка, IT бизнесът е една от най-добрите възможности, които ни предлага съвремието, за реализация.
В Бургас имаме всички необходими предпоставки и фактори да привлечем вниманието на българските и чуждестранни компании, особено от информационния и комуникационен сектор, а и го правим. Единствено трябва да им покажем силните си страни, както и да убедим компаниите, че тук имаме едно уникално предимство – синергията и съвместната работа между общинската администрация, хората в града, учебните заведения и бизнеса. ИКТ Клъстер – Бургас е свързващото звено между тях и иновационният инструмент за постигане на успех.
Решението да поставим на картата на България и региона Бургас като атрактивен център за IT бизнеса не е спонтанно, а е резултат на много години работа, опит, комуникация и усилия. Искрено съм убеден, че целта ни е постижима – и може да видите, че това се случва.
– Създаденият от вас Клъстер е млада организация. Имате ли потенциал да убедите бизнеса да работи в Бургас?
– Голяма част от идеите си ние сме започнали да реализираме още преди да регистрираме Клъстера. Така че – не сме толкова млади. Разбира се, когато имаме своята организация – ние стоим много по-сериозно и сме много по-убедителни в добрите си намерения.
За да не бъда голословен, ще ви кажа част от нещата, които ще се случат в следващите няколко години в Бургас:
Ще създадем лаборатория за таланти с ресурсен център, който да задоволява нуждите на бизнеса, ще отделим още по-специално внимание на привличането на ИТ и аутсорсинг сектора в града, ще разгърнем потенциала на вече привлечените ИТ компании в Бургас, които никак не са малко. През септември ще отвори врати гимназията по компютърно програмиране и иновации, ще създадем професионална мрежа от работещи специалисти, студенти, ученици и компании, интересуващи се от работа и бизнес в Бургас. Ще обособим споделени работни пространства, където стартъпите да работят в една обща среда. Отново през периода 07-09 септември в Бургас ще се проведе глобална конференция и изложение “Startup Planet”. Глобалната конференция за иновации се организира от Фондация Дигитализация и внедряване на нови технологии (DINT) с подкрепата на Община Бургас и ИКТ Клъстер Бургас. “Startup Planet” има амбицията да се превърне в най-голямата иновационна конференция в региона, привличайки високопоставени делегати, състоящи се от предприемачи, венчър фондове, отделни инвеститори, основатели на огромни компании, изпълнителни директори, технологични гурута и други официални лица.
На конференцията ще бъдат разгледани успешни примери за това как се изграждат иновативните екосистеми, как да стимулираме устойчиво иновациите между фирмите, градовете и държавите. Как да ускоряваме предприемачеството, технологичните процеси и тяхното въздействие.
На 28 и 29 май ИКТ Клъстер Бургас е спонсор на хакатон „Цифровият град и аз“, който се организира от Бургаския свободен университет. Събитието е под патронажа на комисаря по цифровата икономика и цифровото общество г-жа Мария Габриел.
С всичко това се надявам, че ще успеем да превърнем Бургас в един от основните центрове за развитие на информационните и комуникационни технологии с национално и интернационално значение и мащаб.
Със сигурност има и още много неща, които искаме да постигнем, но това е добро начало, нали?
– Много мотивиращо и зареждащо е да се говори с теб. Коя е твоята кауза?
– Моята кауза и мечта е Бургас да бъде градът, в който младите хора да са образовани за модерните технологии и процеси, както и да имат най-добрата професионална реализация за своите умения и знания. Работил съм с много млади специалисти и студенти и мога да кажа, че това ме зарежда с енергия и ме мотивира да реализирам целите си. Това би станало много трудно, ако нямаш екип от съмишленици. Щастлив съм, че имам такъв. Само през този месец нашия клъстърен екип работи по няколко изключително интересни и иновативни проекти, които придават един съвременен облик на града ни. Съвсем скоро тези проекти ще бъдат факт и ще можем да се похвалим и да се гордеем с тях. Надявам се, че ще успеем да намерим финансиране и да реализираме и проекта “Бизнес хъб Бургас”, който представихме като концепция миналата година. Това е една страхотна идея на Обществения съвет по ИТ и аутсорсинг и Община Бургас.
– Ти си и активен общински съветник, помага или пречи в работата ти?
–Убеден съм, че без да участваш в управлението на града – няма как да влияеш върху неговото развитие, затова и се присъединих към успешния отбор на ГЕРБ в местната политика. И то там, където съм най-полезен – развитието на ИТ сектора, образованието и международните инвестиции. Опитвам се да чуя всяко добро мнение и идея, независимо откъде идва или от коя партия е.
Със създаването на Клъстер „Информационни и комуникационни технологии – Бургас” през 2016 г. бързо успяхме да привлечем подкрепата на лидерите на мнения в Бургас. И да започнем да партнираме на IT бизнес в България, търсещ възможности за разширяване в източна посока.
И разбира се, активната обществена дейност пречи, предимно на личния живот и на възможностите да отделиш достатъчно време и внимание на любимите хора. Но те пък ме разбират и подкрепят.
– С какво ще убедиш читателите ни, че не си просто един мечтател. И че реализацията на идеите ти стои на здрава основа?
– Бургас несъмнено е на път да стане новата „силициева долина“ на атрактивните IT центрове в България и региона. Това нямаше как да е възможно без постоянните усилия на моите колеги в Клъстера, в Общинския съвет и на младите хора в Бургас. Има един човек обаче, без чиято подкрепа щяхме да бъдем все още в началото на реализацията на идеите си – и това е кметът на Бургас Димитър Николов. Изключителен визионер и държавник, той успя да ни вдъхнови и да ни накара да повярваме, че мечтата ни е възможна и че Бургас може да се превърне в българската IT столица.
С общите усилия на бургазлии – всичко е възможно. А представителите на IT бизнесът виждат в наше лице сериозен партньор, заедно с който да преодолеят предизвикателствата пред себе си.
Източник: flagman.bg